Medlemmar i Sällskapet Shownarrarna


 Nr 14.

Broder Not

- Roine Wetterström -

invald 1972 Övrigt: Ädelnarr

 Lite historik om Roine klicka här.

 

 

 


Nr 15

 Broder Snurr

-Bruno Andersson-

Invald 1974 Övrikt: Härsknarr.

Titel & Uppdrag: Ständig Versmästare

Lite historik om Bruno klicka här

 

 


 

 

Nr 16.

Broder Check

 
 - Rolf Eriksson -

invald 1976

Övrigt: Darrnarr.

 
 
   

 

  Nr 19.

Broder Knapp

 - Lasse Ström -

invald 1979

Titel & Uppdrag: Ceremonimästare/ Redogörarmästare 
Övrigt: Darrnarr.

 Lite historik om Lasse klicka här.


 

Nr 20.

Broder Tratt

  Nils-Inge Johansson -

invald 1981

Titel & Uppdrag: Skattmästare / Webbmästare.

Övrigt: Härsknarr.

Lite historik om Nils-inge klicka här.


 

Nr 21.

Broder Takt

 - Ove Waern -

invald 1982 

Övrigt: Stelnarr.

 Lite historik om Ove klicka här

 


 

Nr 22.

Broder Jazz

- Jacek Malisz -

invald 1985 

Titel & Uppdrag: vice Fritidspedagogmästare.

Övrigt: Darrnarr.

Lite Historik om Jacek klicka här

 


 

Nr 26.

Broder Stock

- Lennart Lindgren -

invald 1994 

Övrigt: Ädelnarr.

 


 

Nr 27.

Broder Spis

- Lars Andersson -

invald 1994 

Titel & Uppdrag:Vice Versmästare. 

 Övrigt: Darrnarr 

 Lite historik om Lars klicka här.


 

Nr 29.

Broder Bläck

- Håkan Bäck -

invald 2001 

Titel & Uppdrag: Revisionsmästare/vice Redogörarmästare.

Lite historik om Håkan klicka här. 

 

 


 

Nr 32.

Broder Rytm

Björn Dahlin -

invald 2009 

Titel & Uppdrag: 

 Övrigt: Härsknarr

 Lite historik om Björn klicka här.

 


 

Nr 33.

Broder Fik

-Ragnar Dahlberg-

invald 2012

Titel & Uppdrag: Kunggörarmästare.  
Övrigt: Darrnarr,DHVMVMR Härförare (Majuskel Emeritus) 

 


 

 Nr 35.

Broder Grill

- Leif Johansson -

invald 2013

Titel & Uppdrag: Penginmästare/Fritidspedagogmästare.

 

 


 

Nr 36.

Broder Röst

- Dennis Östryd -

invald 2013

Titel & Uppdrag:Showmästare/ Redaktör "Narren"

 Lite historik om Dennis klicka här.

 


 

 Nr 37.

 Broder Mix

 - Göran Larsson -

 invald 2014

 Titel & Uppdrag: vice Revisionsmästare/ vice Webbmästare..

 


 

Nr 38.

Broder Visp

- Christer Schmiedt -

invald 2014

Titel & Uppdrag: Vise Showmästare.

  Lite historik om Christer klicka här.

 

 


 

Nr 39

Broder Blom

-Thomas Malm-

invald 2016

Titel & Uppdrag: Vise Ceremonimästare.

 

 


 

Nr 40

Syster Show

-Frida Knutsson-

invald 2016

 

 

 


 

Nr 41

Syster Ess

-Jessica Sjögren-

invald 2016

 Titel & Uppdrag: Ständig Sekreterare Kulturprisrådet/ vice Penginmästare.

 

 

 


Nr 42

Broder Sväng

-Peter Strömberg-

invald 2017

Titel & Uppdrag: Vise Skattmästare/Taffeltäckarmästare.

 

 

 

 


Nr 43

Syster Eld

-Tina Holmgren-

invald 2017

 Titel & Uppdrag: 1:e Bordslöpare.

 

 

 


 

Sällskapets Hedersnarrar är:

Nr 1. Inger Gustavsson tilldelad 1987

Nr 2. Bengt-Arne Wallin tilldelad 1988

Nr 3. Louise Hoffsten tilldelad 1990

Nr 4. inge l. franzén tilldelad 1991

Nr 5. Gunnar Hoffsten tilldelad 1993

Nr 6. Mats Paulson tilldelad 1998

Nr 7. Arne "Harde" Kagebäck tilldelad 2000

Nr 8. Gunnar Elfström tilldelad 2001

Nr 9. Roland Wilén tilldelad 2004

Nr 10. Ragnar Dahlberg tilldelad 2007

Nr 11. Martin Widmark tilldelad 2017

Nr 12. Anders "Ankan" Johansson tilldelad 2017

 


 

Sällskapets Kulturpristagare är:

Nr 1. Joakim Johansson tilldelad på Sagateatern 2007

Nr 2. Lana Brunell tilldelad i Landeryds hembygdspark 2008

Nr 3. Ann-Helene Fernberg tilldelad i Gamla Linköping 2009 

Nr 4. Sjukhusclownerna tilldelade i Trädgårdsföreningen 2010

Nr 5. Great Jazzclub tilldelad i Spegelsalen i Konsert&Kongress 2011

Nr 6. Sune Lindgren tilldelad i Landeryds hembygspark 2012

Nr 7. Martin Widmark tilldelad på Läkarhuset sällskapets årsmöte 2013

Nr 8. Jessica Ericsson tilldelad i Gamla Linköping 2014

Nr 9. Marlene Jacobsson tilldelad på Läkarhuset sällskapets årsmöte 2015

Nr 10. Jenny Andreen tilldelad i Gamla Linköping 2016

Nr 11. Johan Hagesund tilldelad i Gamla Linköping 2017

Nr 12. Ellen Andersson tilldelad i Dahlgergs Café Gamla Linköping 2018


 

högaktad hågkomst håller Sällskapet Shownarrarna bröderna:

 * Nr 1 Broder Frack - Karl-Axel Hagelin, stiftare 1967 -1991 

 * Nr 2 Broder Rim - inge l. franzén, stiftare 1967 -1998

 

* Nr 3 Broder Pall - Ulf Holm, stiftare 1967-2010

 

 

 * Nr 4 Broder Busk - Rune Mistrén, stiftare 1967 -2008

* Nr 5 Broder Mask Sven-Inge Pettersson, stiftare 1967 -2015
Lite historik om Sven-Inge kilcka här.

 

* Nr 6 Broder Spel - Stig Ragnar, stiftare 1967 - 2011

* Nr 7 Broder Tut - Gunnar Hoffsten, invald 1968 -2010 

* Nr 8 Broder Sås - Ove Berndtsson, invald 1969 - 1984

* nr 9 Broder Knäpp - Arne Gustavsson, invald 1969 -1999 

* Nr 11 Broder Sträng - Percy Hellman, invald 1971 -1972 

* Nr 12 Broder Stim - Sven P. Lundin, invald 1972 -1989  


* Nr 13 Broder Park
-
Anders Nordström, invald 1972 -2011 

* Nr 24 Broder Krut- Lennart Sterner, invald 1992-2013

* Nr 18 Broder Bälg- Evert Hellstrand, invald 1979- 2016

 

 


 

Bröder som begärt utträde ur Sällskapet Shownarrarna:

* Nr 10 Broder Klink - Johan Kurtson, invald 1971 -1982 

* Nr 17 Broder Bas - Roland Lindell, invald 1976 - 1982

* Nr 28 Broder Spik - Lasse Olofsson, invald 2001-2012 

* Nr 30 Broder Påg - Niclas Angerborn invald 2007-2013

* Nr 31 Broder Byggd- Joakim Johansson invald 2007-2016

* Nr 23 Broder Synth- Otek Kuzminski invald 1985-2016

* Nr 34 Broder Muff- Mikael Lindh invald 2012- 2017

* Nr 25 Broder Klapp- Hans Svanberg invald 1992-2017